Zaćma to zmętnienie normalnie przezroczystej soczewki. Jak nam wiadomo, ta część naszego oka skupia promienie światła na siatkówce, a zmiany na jej powierzchni, jak zaćma – zaburzają proces widzenia. Zaćma rozwija się stopniowo z upływem czasu, jest tak natomiast, iż robi się nagle. Zaćma jest bardzo powszechna u osób po 60. roku życia, objawia się aż w 60% populacji w tym wieku.
Na szczęście możliwa jest operacja zaćmy. Poleca się ją osobom, które utraciły
wzrok, lub mają objawy choroby. Jednakowoż, jak pacjent ma inne dolegliwości, które zaburzają wzrok to okulista może odradzić zabieg. Operacja na zaćmę nie trwa długo, jest to mniej więcej 30 minut, a w czasie jej trwania podaje się
leki uspokajające, które obojętnie wpływają na nasz organizm. Wyróżniamy trzy podstawowe techniki operacji zaćmy. Pierwszy to fakoemulsyfikacja.
Jest to najbardziej popularna z metod.
Jeśli masz chęć wyszukać materiały na omawiany temat, to
przejdź tutaj usuwanie zębów kraków i zobacz inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.
W miejscu rogówki robi się małe nacięci przy pomocy mikroskopu wykorzystywanego przy tego typu operacjach. Do oka wprowadza się sondę USG, wykorzystuje ona drgania
ultradźwiękowe w celu rozpuszczenia zamglenia. Kiedy zaćma:
sprawdź jest usunięta umieszcza się w oku zastępczą soczewkę. Kolejnym typem jest zewnątrztorebkowa operacja tego schorzenia. Stosuje się ją dosyć często w zaawansowanych przypadkach zaćmy - jest większe nacięcie, by wada mogła być usunięta w całości. Później wszczepia się sztuczną soczewkę. Zabieg wymaga większego szycia, jest to robione po to, aby zamknąć największą ranę. Proces zdrowienia trwa dosyć długo, sam zabieg wymaga środków znieczulających. Ostatnim z typów jest wewnątrztorebkowa operacja zaćmy. Rozcięcie jest tutaj znacznie większe niż we wcześniejszej metodzie. Usuwa się całkowicie soczewkę, jak i otaczające ją elementy.