Czy samoloty są bezpieczne?

Kiedy sto dziesięć lat temu genialni bracia Wright zrealizowali swój pierwszy lot, nikt nie podejrzewał, że startuje nowa doba w historii ludzkości. Oto człowiek wzleciał w górę, urzeczywistniając olbrzymienia marzenia całych pokoleń. Potem rozwój techniki potoczył się gwałtownie – w trakcie Wielkiej Wojny samoloty stały się po raz pierwszy narzędziem do zabijania.


autostrada
Dziennikarz: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W następnych dekadach maszyna do lotu była systematycznie modyfikowana, kolejne egzemplarze pokonywały głośne rekordy. W czasie powojennym rozwinięto technikę odrzutową, która zastąpiła benzynę w silnikach samolotów. 50 lat po pionierskim locie Armstrong postawił stopę na Księżycu.

Dziś lot to właściwie najwygodniejszy środek komunikacji. Oprócz tego nic nie może pokonać szybkości, z jaką podróżuje samolot. Dlatego tysiące ludzi na całym globie wybierają podróż samolotem. Na pewno każdy z was zobaczył kiedyś w telewizji okropne filmy z miejsc tragedii lotniczych.

Niebo pocięte samolotami
Dziennikarz: Vladimir Yaitskiy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wszyscy Polacy doznali wielkiego wstrząsu, gdy pod Smoleńskiem runął na ziemię samolot z prawie setką poważanych ludzi z polskiej polityki. Takie doświadczenia mogą nasilać obawę, że lot jest czymś ryzykownym. A to błąd – według analityków samolot jest najbardziej bezpiecznym medium transportu.

To fakt, że jak następuje wypadek, to mało kto ma szansę uratowania się, lecz takie tragedie występują naprawdę rzadko. To nie lot groźny, lecz auto. Na krajowych trasach rok w rok giną rzesze ludzi, a tragedie lotnicze następują niezwykle rzadko.

Oprócz tego technika poszła tak do przodu, że teraz jest silnie bezpieczny. Generalnie zdaje się, że najbardziej lotu lękają się ludzie, którzy lecą pierwszy raz.

Czy tego rodzaju porada wywołała Twoją dociekliwość? Jeżeli tak, to przeczytaj ten niesamowicie wyczerpujący tekst. On z pewnością też jest warty zgłębienia.

Po pierwszym locie obawa zwykle mija – tak pewnie odczuwali bohaterscy bracia Wright, którzy sto dziesięć lat temu wymyślili maszynę zmieniającą ludzkość. Na dobre!
2021-06-29 13:45:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.