Najdoskonalszy sposób, żeby uprawiać biegi cały rok to zakup bieżni. No tak, ale na którą się zdecydować. Na co zwrócić uwagę?

Planowanie tras biegowych może być kłopotliwe,zwłaszcza w mieście. Zakup bieżni treningowej pozwala na ćwiczenie w mieszkaniu,przykładowo podczas oglądania filmu. To zresztą wyłącznie jedna z wielu atutów stacjonarnych bieżni – żeby rozpoznać ich więcej, przeczytaj nasz poradnik.


dopasuj do siebie odpowiedni model
Dziennikarz: Sten Dueland
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dlaczego właściwie zaopatrzyć się w bieżnię? Bieganie na bieżni pozwala równoczesne robienie pozostałych czynności – czytania lub ile kosztuje hulajnoga wyczynowa oglądania filmu.Naturalnie,możemy biegać na dworze, tak jest zdrowiej, bo oprócz szlifowania kondycji i spalenia zbędnych kalorii, można też dotlenić organizm. Niestety, kłopotliwe planowanie tras treningowych, zmienna pogoda, mróz czy deszcz, mogą bardzo zniechęcić do biegania. Zamiast pójścia do pełnej ludzi siłowni, możemy w zainwestować w bieżnię treningową. W jaki sposób różni się bieżnia treningowa kupowana do domu od tej, na której ćwiczymy w siłowni? Ta druga powinna być znacznie bardziej wytrzymała,przygotowana do pracy kilka-kilkanaście godzin dziennie, taka jak firmy Kettler (przekonaj się, co ta firma ma do zaoferownia). Ma lepszy, mocniejszy\potężniejszy silnik, dłuższe pasy do biegania. Jest bardziej wytrzymała, posiada wiele funkcji, ale też droższa.

Jakiego typu mamy dostępne bieżnie? Jedną z nich jest Bieżnia magnetyczna (czyli mechaniczna). To niedrogie, tanie typy bieżni. Ich pas biegowy nie jest napędzany silnikiem – należy wprawiać go w ruch samemu, maszerując, a potem biegnąc. Są wyposażone w różnorodne pokrętła – do regulacji oporu i zmiany nachylenia bieżni. Czasem są wyposażone w ekran, z którego można się dowiedzieć o ilości spalonych kalorii, szybkości biegu. Nie umożliwiają jednak wybierania programów dostosowanych do możliwości ćwiczącego, co oznacza tyle, że korzystanie z nich potrzebuje wiedzy na temat wybierania najlepszego tempa treningu. Uwaga! Bieżnie mechaniczne nie zapewniają właściwej amortyzacji stawów.


Doskonalsze są bieżnie elektryczne. Są zaopatrzone w silnik – od jego jakości i parametrów jest zależne w dużej mierze jakość i trwałość urządzenia. Pas biegowy uruchamia się automatycznie, zupełnie jak wznios (nachylenie), chociaż w tym wypadku wiele zależy od modelu. Poza tym, bieżnie elektryczne są zaopatrzone w szereg udogodnień: systemy amortyzacyjne, programy z treningami, opcje ustawiania profili użytkownika. Minusem jest na pewno hałaśliwa praca i cena, która zaczyna się od 900 złotych.
2021-10-11 07:25:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.