Z jakich pobudek sześćdziesięciolatkowie oddają swoich członków najbliższej rodziny pod opiekę zakładów opieki paliatywnej

Ponad 2 dekady lat temu w radiowej audycji dla berbeciów emitowano bardzo moralizującą historię, zresztą dedykowaną nie tylko dla małolatów. Opowiadała ona o złodziejach, którzy kradli ludziom czas, a później zamieniali go na fajki i po prostu wypalali. I nagle okazało się, że jeden z osobników nie posiada już wystarczająco dużo niezajętego czasu, aby zajmować się swoją matką. W obecnych czasach ta historia bez przerwy pozostaje obowiązująca.
szpital
Dziennikarz: Quinn Dombrowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Można byłoby zaryzykować powiedzenie, że teraz bywa bardziej aktualna niż przed 3 dekadami. Z takiego też powodu, to jest braku czasu, dużo osób w średnim wieku decyduje się poruczyć swoich już nie młodych, schorowanych rodziców pod fachową opiekę, jaką zapewniają domy opieki paliatywnej. Wyszukanie właściwej placówki dla kobiety w podeszłym wieku i mieszkającej w województwie śląskim zajmuje tylko chwilę - wystarczy drobiazgowo przejrzeć wyniki wyszukiwania hasła hospicjum Katowice (sprawdź na). Jeśli tylko znajdzie się w ośrodku niezajęte miejsce, można natychmiast przewieźć chorego na teren zakładu.

Niektóre córki mogą być spanikowane tym, że należy przebywać we własnych czterech ścianach w gruncie rzeczy przez 24 godziny na dobę. To staje się równoznaczne z bardzo rzadkimi kontaktami ze znajomymi i wakacjami spędzanymi w domu - jednym określeniem, przestaje się żyć własnym życiem. Najbardziej niekorzystna sytuacja z możliwych to taka, kiedy w familijną pomoc zaangażowana bywa tylko pojedyncza osoba. Długoletnia opieka nad obłożnie chorym staruszkiem, często bliskim śmierci, bywa niezwykle sporym obciążeniem psychicznym dla dobroczyńcy.


Kolejne tematy

Kto decyduje się na wizytę do psychologa oraz czego można się spodziewać w takcie spotkania

psychoterapeuta
Na podstawie: flickr.com
Na nasze dobre samopoczucie składa się nie tylko pierwszorzędna kondycja fizyczna, ale również kondycja psychiczna. Gros lekarzy psychologów jest zdania, że te dwie sfery są w takim oddziaływaniu, że jeżeli jedna szwankuje, to ta druga również nie ma się zbyt dobrze. Na wizytę do psychologa wybierają się zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym mające trudności w nauce bądź te, które sprawiają kłopoty wychowawcze.


hospicjum
Dziennikarz: Eric The Fish
Na podstawie: http://www.flickr.com
W hospicjach przebywają nie tylko osoby dorosłe. Istnieją w Polsce ośrodki, które opiekują się nieuleczalnie chorymi milusińskimi. Takie maluchy mają w nich z szacunkiem przeżyć parę tygodni, jakie im jeszcze pozostały. Ich rodziciele nie posiadają czasu, a może poza tym ich uczucia rodzicielskie zupełnie osłabły, chociaż nierzadko słyszy się stwierdzenie, że chore córeczki kocha się podwójnie. Powodem oddania dziecka np. do hospicjum w Katowicach (hospicjum śląskie) jest również to, że będą miały tam fachową\profesjonalną opiekę, którą w mieszkaniu trudno byłoby zorganizować.

Na koniec trzeba dodać, że hospicja, jak i inne tego typu placówki, często same oczekują pomocy, zwłaszcza tej pieniężnej. Kiedy będziemy wypełniać w następnym roku swoje pity, nie wspominany o wspomnianym w tym miejscu hospicjum w Katowicach i przekażmy dla tej instytucji 1% naszego podatku.
2022-08-11 10:26:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.