To schorzenie może ci zagrażać! Jak rozpoznać oznaki boreliozy?

Sprawdź, w jaki sposób można zarazić się chorobą i jakie objawy świadczą o jej rozwoju. Dowiedz się, jak nie pominąć pierwszych oznak boreliozy. Chociaż ich wielkość zdecydowanie nie zapowiada wagi problemu, kleszcze są w stanie przekazywać boreliozę - zakaźną a także ogromnie groźną chorobę, wywołaną poprzez mikroorganizmy należące do rodziny krętków.


kleszcz
Borelioza to schorzenie zakaźne wywołana przez Borrelia burgdorferi, bakterie z rodziny krętków. Do zakażenia dochodzi w większości wypadków w skutek ukąszenia przez kleszcza (bywa, że boreliozę przenoszą również pchły albo moskity). W skutek kontaktu z krwią mikroby przechodzą do organizmu człowieka, umiejscawiając się w następnej kolejności w skórze, ścięgnach, ściankach naczyń krwionośnych albo tkance nerwowej - trwałe kropelki na kleszcze. Borelioza może się rozwijać u człowieka w 3 etapach. W miarę postępowania zakażenia objawy poszerzają się od miejscowych na skórze dookoła ukąszenia, do całościowych, dotykających całego ustroju.

Symptomy boreliozy - rozpoczyna się od rumienia. Rumień to zaczerwienienie wokół punktu ukąszenia, pojawiające się od jednego tygodnia do maksymalnie trzech tygodni od chwili ugryzienia. Zdarza się, że rumień tyczy się także innych miejsc - wtenczas niezbędne są dodatkowe badania, zapewniające celne postawienie diagnozy. Gdy po ugryzieniu kleszcza pojawi się alarmujące zaczerwienienie niezwłocznie zgłoś się do medyka - im wcześniej podejmiesz terapię, tym kuracja będzie łatwiejsza. Bywa, iż mimo rozwoju choroby zarumienienie jest bardzo niewyraźne, czy nie ma go w ogóle.

Jeżeli ten temat jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i przeczytaj, jakie zagadnienia posiada rekomendowana strona (trycholog-torun.pl/) - zapewne materiały tam zamieszczone są tak samo zajmujące.

Stąd istotne, żebyś poznał inne symptomy tej choroby.


Kleszcz na ręce
Po czym jeszcze można zidentyfikować symptomy boreliozy? Rozwojowi boreliozy mogą też towarzyszyć mniej swoiste dolegliwości, takie jak: szumy w uszach, wrażenie zimna, skurcze mięśni, zaburzenia pamięci, długotrwałe przemęczenie oraz inne. Borelioza może mieć charakterystyczne oznaki (rumień wędrujący) czy wywoływać dolegliwości, jakie mogą być powiązane z wieloma innymi chorobami. Dlatego wszystkie alarmujące symptomy pojawiające się po ugryzieniu kleszcza winny zostać skonsultowane z doktorem.

Jeśli ten tekst okazał się dla Ciebie ciekawy, nie wahaj się i przeczytaj szczegóły tutaj szczecin gabinet kosmetyczny - przeczytasz jeszcze bardziej precyzyjne informacje.

Należy wykorzystywać preparaty na kleszcze (dezodoranty, kropelki na kleszcze).
2020-07-14 08:04:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.