Jąkanie – jak leczyć?

Rok temu na srebrnym ekranie święcił triumfy film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Oscarów i dużego uznania na całym globie. Zawierał on losy króla Jerzego VI, posiadającego męczącą wadę wymowy. Wstydząc się mówić przed milionami swych poddanych, władca postanowił opłacić logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i monarsze udało się ograniczyć nieznośne jąkanie.
Mowa
Dziennikarz: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Lekarz z filmu korzystał z indywualnej intuicji. W czasie minionych dekad wiedza medyczna i psychologiczna uczyniły duży postęp i obecnie dostępnych jest mnóstwo wariantów leczenia jąkania u dorosłych i dzieci. Są podzielone na trzy kategorie, przypatrzmy się im bliżej.

Do pierwszej grupy klasyfikuje się analiza jąkania, czyli skorzystanie z nagrań osoby z wadą wymowy, by poznała dobrze swoją ułomność i starała się ją zwalczać. Następny sposób to technika cienia, gdzie jąkający próbuje naśladować sposób mówienia terapeuty, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której lekarz ten sformułował rady dla jąkających się, potrafiące po odpowiednim czasie używania wyeliminować wadę. Finalną techniką z tej grupy jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł w trakcie mówienia i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?
Dziennikarz: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Drugą kategorię otwiera technika Gutzmana, czerpiąca trochę z ćwiczeń oddechowych dla artystów scenicznych i wokalistów. Metoda Shechana zaś bazuje na właściwych przerwach i intonacjach sprawiających trudności wyrazów, tak samo jaksposób Schwartza. Terapia startu mowy kładzie nacisk na prawidłowym napinaniu gardła. Nieco inaczej do kwestii podchodzi terapia, w której nakazuje się jąkającemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada znika.

W finalnej grupie znajdziemy trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pomoże je zwalczyć. leczenie jąkania może zawierać również różnego rodzaju leki uspokajające i relaksujące, ale efekt nie jest trwały.

Cały czas masz wielkie kłopoty z wyszukaniem interesującej oferty? Nie przejmuj się - sprawdź te propozycje (https://www.swiatleku.pl/category/igly-do-penow-strzykawek), one na pewno Cię nie zawiodą.

Najbardziej kontrowersyjną techniką jest hipnoterapia.

Co począć, kiedy konieczny jest nam logopeda lub neurologopeda Szerszenska.com? Najprościej skorzystać z internetu i wklepać do wyszukiwarki zdanie np.

W opisywanym materiale znajdziesz bez wątpliwości warte uwagi wiadomości, jednak wejdź także tu - ta unikalna witryna (http://komora-hiperbaryczna.eu/leczenie-osoczem-bogatoplytkowym-prp/) prezentuje pokrewną tematykę.

„logopeda Warszawa” i wybrać z szerokiej listy ofert.


Kolejne tematy

Kilka porad na temat wypadków przy pracy

defibrylacja
Dziennikarz: Physio-Control
Na podstawie: Physio-Control
Jeśli pracujesz poza krajem musisz rozważyć wiele spraw. Większość ludzi nie pamięta o tym, że prawdopodobne są różnego rodzaju wypadki i nie są wcale na to gotowi. Nie dbają o ubezpieczenie, nie sprawdzają czy i jakie odszkodowanie przysługuje im po wypadku. Bardzo wielu Polaków pracuje od pewnego czasu w UK, ale zupełnie nie ma pojęcia co zrobić, gdy coś się zdarzy. Odszkodowania UK? Odkryj jak je otrzymać.
2019-11-19 14:15:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.