AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są wielokrotnie spotykaną dokuczliwością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są różne, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, poprzez wyżynające się ósemki, po choroby migdałków bądź przewodu pokarmowego. Afty w większości wypadków znikają samodzielnie, jednak w poniektórych przypadkach przydatna jest konsultacja lekarska.
zdrowie
Dziennikarz: Bird&Co Sp. z.o.o.
Na podstawie: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to mniejsze i nadzwyczaj ciężkie owrzodzenia, oznacza to ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, zabarwione białym nalotem i ogarnięte rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty zdołają pojawiać się jednostkowo lub w grupach na podniebieniu miękkim i języku. Ale najczęściej rozwijają się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej splot wewnętrznej strony policzków z dziąsłami. Afty zyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, natomiast w większości wypadków nie są większe niż 5 mm.

Masz odrobinę wolnego czasu i pragniesz poszerzyć wiedzę z tego tematu? W takim razie wejdź w hiperłącze (https://www.svr.sklep.pl/product/SEBIACLEAR-CREME-SPF50-50ML-s82?CategoryId=258185&) i tam delektuj się drobiazgowymi postami.Kolejne tematy

Co to jest obrzezanie, dlaczego się go wykonuje i dlaczego jest to drażliwa kwestia tabu w naszym państwie?

urolog z Gdańska
Dziennikarz: Life Mental Health
Na podstawie: http://www.flickr.com
Chcesz się dowiedzieć więcej o obrzezaniu? Jesteś zainteresowany dlaczego dokonuje się taki zabieg? Przekonaj się co w tej kwestii mają do poradzenia specjaliści!


Ogromną funkcję w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają składniki genetyczne a także predyspozycje rodzinne. Kiedy w rodzinie zauważono przypadki aftozy nawrotowej, to zagrożenie pojawienia się aft u dzieci wynosi 90%. W początkowej fazie stanu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się mniejsze okrągłe owrzodzenia, jakie po 1-2 dobach pokrywają się białym kożuchem.

leki
Dziennikarz: German Tenorio
Na podstawie: http://www.flickr.com
W chwili aft malutkich objawem towarzyszącym może być powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. Najczęściej afty znikają samodzielnie w ciągu 1-4 tygodni.

Jeśli objaśniana problematyka Cię intryguje i chcesz ją poznać głębiej, więcej przeczytasz tu - to trochę inny punkt widzenia na taką sprawę.

Czasami potrzebne są badania, jakie wspomogą rozróżnić je od przemian, jakie pojawiają się w przebiegu opryszczki, a podobnie wtórnego zakażenia bakteryjnego (jeśli istnieje takie podejrzenie).


Podczas gdy mimo rygorystycznego przestrzegania reguł higieny jamy ustnej afty nie zanikają, trzeba skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz może zalecić stosowanie leków koagulacyjnych, przeciwbólowych a także płukanek. Skutecznym i cieszącym się odpowiednią opinią specyfikiem jest dezaftan med - zobacz stronę. Cięższe postaci aft postulują uzdrawiania antybiotykami czy też sterydami. Aby wykluczyć zakażenia ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, wypada skierować się do specjalisty pierwszego kontaktu, jaki zleci wymagane badania.
2021-11-24 07:32:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.