AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są wielokrotnie spotykaną dokuczliwością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są różne, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, poprzez wyżynające się ósemki, po choroby migdałków bądź przewodu pokarmowego. Afty w większości wypadków znikają samodzielnie, jednak w poniektórych przypadkach przydatna jest konsultacja lekarska.


zdrowie
Dziennikarz: Bird&Co Sp. z.o.o.
Na podstawie: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to mniejsze i nadzwyczaj ciężkie owrzodzenia, oznacza to ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, zabarwione białym nalotem i ogarnięte rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty zdołają pojawiać się jednostkowo lub w grupach na podniebieniu miękkim i języku. Ale najczęściej rozwijają się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej splot wewnętrznej strony policzków z dziąsłami. Afty zyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, natomiast w większości wypadków nie są większe niż 5 mm.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją znajomość rzeczy, to przestudiuj interesujący artykuł (http://www.apteka.sloneczna24.pl/szczoteczki-i-nici-dentystyczne.html). W tekście zawarliśmy dodatkowe i intrygujące treści.Ogromną funkcję w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają składniki genetyczne a także predyspozycje rodzinne. Kiedy w rodzinie zauważono przypadki aftozy nawrotowej, to zagrożenie pojawienia się aft u dzieci wynosi 90%. W początkowej fazie stanu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się mniejsze okrągłe owrzodzenia, jakie po 1-2 dobach pokrywają się białym kożuchem.

leki
Dziennikarz: German Tenorio
Na podstawie: http://www.flickr.com
W chwili aft malutkich objawem towarzyszącym może być powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. Najczęściej afty znikają samodzielnie w ciągu 1-4 tygodni. Czasami potrzebne są badania, jakie wspomogą rozróżnić je od przemian, jakie pojawiają się w przebiegu opryszczki, a podobnie wtórnego zakażenia bakteryjnego (jeśli istnieje takie podejrzenie).


Podczas gdy mimo rygorystycznego przestrzegania reguł higieny jamy ustnej afty nie zanikają, trzeba skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz może zalecić stosowanie leków koagulacyjnych, przeciwbólowych a także płukanek.

Interesują Cię przedstawione przez nas zagadnienia? Niezwykle nas to raduje. Prosimy więc na kolejny istotny artykuł (http://stomatologia-mulawa.pl/digital-smile-design/), który ukryty jest pod poniższym linkiem.

Skutecznym i cieszącym się odpowiednią opinią specyfikiem jest dezaftan med - zobacz stronę. Cięższe postaci aft postulują uzdrawiania antybiotykami czy też sterydami. Aby wykluczyć zakażenia ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, wypada skierować się do specjalisty pierwszego kontaktu, jaki zleci wymagane badania.
2020-03-17 07:40:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.