Także masz problemy z kolanem? Poznaj zabieg po jakim Twoje kolano będzie jak nowe

Jak gdyby zestawić każdy z zabiegów wykonywany na ludzkim ciele liczba byłaby zatrważająca. Nawet lekarze, którzy w społeczeństwie uchodzą za prawdziwych specjalistów, i którzy w każdym rankingu zaufania społecznego, plasują się bardzo wysoko, znają tylko wycinek tej problematyki – ograniczonej do własnej specjalizacji. Są jednakowoż zabiegi dość powszechne, lecz nie do końca znane. Jednym z tego typu zabiegów jest artroskopia kolana, czyli metoda diagnostyki oraz leczenia chorób kolanowych.

operacja kolana
Dziennikarz: Zdenko Zivkovic
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam zabieg jest naprawdę mało inwazyjny. Po prostu przez centymetrowy operacyjny dostęp wprowadza się kamerę do kolana, dzięki jakiej jesteśmy w stanie dostrzec i zbadać każdy z elementów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp wprowadzane są narzędzia do artroskopii, to za ich sprawą możemy zreperować uszkodzenia występujące wewnątrz stawów. Po zabiegu nie jest konieczne, aby kolano było unieruchomione, natomiast na siedem dni pozostawia się dwa szwy. Zapoznaj się z artykułem

Zabieg nie trwa długo, trwa około 10 do 30 minut, a wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Co ważne, po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu, po kilku godzinach jest już w domu. Kiedy w ogóle powinniśmy wykonać artroskopię kolana?

Najczęściej dzieje się tak po urazach stawu kolanowego. Zaliczają się do nich: uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie łąkotek lub złamanie chrzęstno-kostne.

Jeżeli żywo ekscytuje Cię opisywana w tym artykule sprawa, to dodatkowo zobacz ofertę w serwisie (https://www.restylane.com/pl/historia). Niewątpliwie znajdziesz tam coś interesującego dla siebie.

Ten zabieg również jest potrzebny w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana, do których możemy zaliczyć: choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej oraz liczne wysięki stawu kolanowego. Artroskopia też jest konieczna w celu leczenia stanu zapalnego kolana lub usuwania ciał wolnych kolana. Które badania są potrzebne, żeby zakwalifikować dany przypadek do zabiegu artroskopii kolana? Właściwie wystarczające jest badanie kliniczne specjalisty ortopedy. Jeśli pojawią się wątpliwości na takim etapie badania, wykonuje się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg, USG.

Zainspirował Cię ten tekst? Kliknij na nasz odnośnik, w tamtym miejscu z pewnością odnajdziesz jeszcze większą ilość faktów na temat, który Cię zainteresował.

Podczas zabiegu można usunąć ciała wolne ze stawu, przyszyć lub usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe. Więcej na

Kolejne tematy

Możliwości, jakie dzięki nowoczesnym technikom leczniczym oraz przyrządom daje współczesna medycyna

lekarz
Dziennikarz: El Alvi
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nowoczesna medycyna daje chorym i lekarzom coraz więcej możliwości na całkowicie pozbycie się choroby czy znaczną poprawę stanu zdrowia. Rzecz jasna nie przy wszystkich chorobach tak jest, dalej jest wiele takich, które nie są uleczalne i niestety na razie nie nie bardzo są na to szanse.


Można także zlikwidować fałdy błony maziowej, wypłukać staw kolanowy oraz dokonać rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niektórzy ponadto są zdania, że lepszy od artroskopii kolana jest zabieg z „otwarciem” kolana. To oczywiście nie jest prawda, ponieważ po artroskopii przede wszystkim jest zdecydowanie mniej powikłań, jest także znacznie krótszy okres rehabilitacji. To oznacza, że operowany szybciej powraca do swoich zwykłych zajęć. Prawie niedostrzegalne są także blizny po operacji, a co także istotne, pacjent nie musi zostawać w szpitalu, gdyż już po paru godzinach może powrócić do domu.
2020-01-08 07:18:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.